Så for den da. Den her skal virkelig læses på eget ansvar. Udover det uanstændige sprogbrug, så handler den i bund og grund om, at bøger bliver brændt - hvilket jo lyder helt skrækkeligt i vores ører.
George Orwell skrev i 1945 denne roman som et satirisk indslag over Sovjetunion under Stalin, og den har gennem tiden været forbudt forskellige steder i verden for at være anti-sovjetisk - og andre steder for de talende grise.
På dansk har den tidligere været kendt under titlen "Kammerat Napoleon".
Og her skal vi bare lige hilse og sige fra en "ven", at hvis man bliver stødt over de erotiske scener i første bog, så skal man ikke læse resten af serien.
Du modtager denne e-mail, fordi du er tilmeldt vores nyhedsbrev.
Priserne i dette nyhedsbrev gælder fra 09.04.2026 og minimum én uge frem, dog kun så længe eget lager haves. Fragtpriser er ikke inkluderet i de viste priser. Fragtpriser kan findes på WilliamDam.dk.