Pludselig hører du den igen, den sang der sender dig lige lukt tilbage i den mest stormfulde og ubetvingelige forelskelse du nogensinde havde oplevet, dengang du var teenager. Du genoplever alle de følelser du gik igennem på det tidspunkt, og tre minutter senere er du et helt andet sted end du var lige før.
Sådan en bog er Rainbow Rowells Eleanor og Park, der udkommer i dag. Den handler om at være teenager og outsider i 80'ernes Nebraska, og om de sange romanens to hovedpersoner spiller for hinanden for at holde verden ude. Vi har fået 5 eksemplarer, som vi udlodder i konkurrencen nedenfor.
Og så er alt ellers lige på nippet til at springe ud nu, så vi guider dig til de bedste havebøger i et lille tema. Endelig kan du også læse om det arrangement vi har med en ung digter, der er på alles læber for tiden.
|